Specjalizacje
GINEKOLOGIA
Opieka nad Twoim zdrowiem, to nie tylko podstawowe badanie ginekologiczne z tradycyjną cytologią i USG. Chcemy zaoferować Ci coś więcej.
Z dbałością o miejsce, Twój komfort i bezpieczeństwo wykorzystujemy najnowszą technikę laboratoryjną i najnowocześniejsze metody diagnostyczne stosowane w medycynie.
W razie potrzeby zapewnimy szybką ambulatoryjną diagnostykę rozszerzoną w nowocześnie wyposażonym gabinecie zabiegowym.
Szybko i skutecznie ocenimy ryzyko wystąpienia poważnych chorób nowotworowych jak rak szyjki macicy, rak jajnika czy trzonu macicy. Do tego celu wykorzystamy wysokiej klasy urządzenia diagnostyczne oraz chirurgiczne stosowane w ginekologii, ginekologii plastycznej i onkologii (USG, kolposkop Leisegang, laser CO2 Limmer, Smaxel, koagulator Erbe Vio 200D, aparat do kriochirurgii Kryo S, koagulator fotonowy i inne).
Wykonujemy również zabiegi dedykowane dla kobiet z nietrzymaniem moczu oraz z obniżeniami narządu rodnego.
Zabiegi z zastosowaniem lasera frakcyjnego , lasera CO2 oraz techniki wykorzystującej igły wolframowe pozwalają nam nie tylko leczyć ale również wykonywać zabiegi plastyczne np. zmniejszenie warg sromowych większych i mniejszych, usuwanie blizn skórnych, znamion itp.
Doświadczony zespól lekarzy różnych specjalności zapewni Ci w jednym miejscu wszechstronną opiekę i pomoc w rozwiązaniu Twoich problemów zdrowotnych.
PROWADZENIE CIĄŻY
Urodzenie dziecka, to jeden z najważniejszych momentów w życie kobiety. Dlatego od lat jesteśmy z Wami i z radością i najwyższa dbałością o bezpieczeństwo Wasze i Waszych dzieci oferujemy swoją pomoc i opiekę od początku, aż do zakończenia ciąży. W naszym centrum wykonasz wszystko, co potrzebne do profesjonalnego prowadzenia ciąży w tym badania laboratoryjne, usg płodu, badania dopplerowskie oraz KTG.
Jesteśmy dla Was również w okresie połogu oraz w kolejnych miesiącach po zakończeniu ciąży, gdy pomagamy Wam odzyskać pełnię sił oraz poczucie kobiecości.
GINEKOLOGIA PLASTYCZNA I ESTETYCZNA
Pełnię zdrowia kobieta można utrzymać dzięki zdrowemu stylowi życia, na który składa się systematyczna, dostosowana do naszych możliwości aktywność fizyczna, odpowiednie zróżnicowane żywienie ale również równowaga psychiczna zależna od relacji w rodzinie i otoczeniu jak również wynikająca z seksualności i poziomu samooceny. Nie wszystko oczywiście zależy od samej kobiety dlatego dzięki zabiegom z zakresu ginekologii plastycznej i estetycznej możemy wpłynąć na Twój wizerunek, samoocenę oraz funkcję narządów płciowych.
Okres ciąży i połogu
Problemy ginekologiczne, które pomaga rozwiązać ginekologia plastyczna i estetyczna dotyczą zarówno kobiet młodych jak i tych dojrzałych. Już sama ciąża i występująca po niej laktacja wywołują negatywne zmiany, które polegają na utracie elastyczności ściany pochwy oraz wysuszeniu jej śluzówki, czego efektem jest dyskomfort w obrębie okolic intymnych oraz bolesność podczas stosunków, czasami pojawia się również nietrzymanie moczu.
Przebyta ciąża z porodem drogami natury, porody zabiegowe czy poporodowa utrata masy ciała w istotny sposób zmieniają obraz okolic intymnych. Niekiedy potrzebna jest przeprowadzenie zabiegów, które pomogą przywrócić pierwotny wygląd i funkcję krocza i pochwy. W tym celu stosujemy preparaty wpływające na napięcie w obrębie warg sromowych (Desirisal, Neauvia Intense Rose) oraz zabiegi na srom i pochwę z zastosowaniem lasera frakcyjnego. W przypadkach znacznych defektów sięgamy po zabiegi z zakresu ginekologii plastycznej jak plastyka ścian pochwy i krocza.
Okres pokoncepcyjny
Jakość życia oceniamy na wielu obszarach naszej codziennej aktywności. Ważną rolę pełnią tu relacje partnerskie oraz życie intymne. Po urodzeniu dziecka nie zawsze wracamy do dawnej aktywności na co ma wpływ wiele czynników jak codzienny stres, obawa przed utratą atrakcyjności i mniejsza wrażliwość okolic intymnych na bodźce pobudzające co prowadzi do znacznego obniżenia libido.
Na ten problem lekarstwo stanowią zabiegi w zakresie ginekologii estetycznej z zastosowaniem osocza bogatoplytkowego oraz preparatów kwasu hialuronowego, które po podaniu zwiększają wrażliwość szczególnych punktów w obrębie ściany pochwy (G Shot) oraz promują wrażliwość w obrębie łechtaczki i okolicy okołocewkowej (O Shot).
Okres premenopauzalny i menopauza
Przekwitanie u kobiety kończy pewien etap życia związany z funkcjami rozrodczymi i jedynie z nimi. Reszta przyzwyczajeń i oczekiwań pozostaje niezmienna. Nadal chcesz być aktywna i kochana. Często jednak pojawiają się nowe przeszkody jak nietrzymanie moczu i zmiany zanikowe w obrębie narządu rodnego utrudniające życie intymne. W tym czasie ważne jest żeby określić Twoje priorytety i podjąć razem z Twoim ginekologiem ważne decyzje m.in. dotyczące warunków stosowania hormonów (hormonalne terapia zastępcza HTZ, HRT).
Istotne jest również ocena tzw. statyki narządu rodnego czyli ustalenie czy nie dochodzi do jego obniżenia.
Wspomniany problem wysiłkowego nietrzymania moczu, pojawia się u 30 % kobiet i warto o nim porozmawiać z lekarzem. Mamy dla Ciebie szereg rozwiązań, które skutecznie łagodzą pojawiające się dolegliwości i rozwiązują kwestie zaników pochwy i sromu oraz łagodne postacie wysiłkowego nietrzymania moczu. Szczególnie cenione są zabiegi z zastosowaniem laserów frakcyjnych stosowanych bezpośrednio na ścianę pochwy oraz na srom. Przy większych zanikach w obrębie warg sromowych zalecamy preparatu kwasu hialuronowego (Desirial Plus, Neauvia Intense Rose).
Badanie cytologiczne wprowadzone w początkach XX wieku przez Jeorjosa Papanikolau do diagnostyki stanów przedrakowych w obrębie szyjki macicy posiada nadal duże znaczenie w tzw. populacyjnej profilaktyce przeciwnowotworowej.
W ostatnich latach w tym obszarze nastąpiła jednak prawdziwa rewolucja, która prawie całkowicie zmieniła podejście do tematu profilaktyki raka szyjki macicy. Wprowadzono m.in. szczepienia przeciw HPV (Gardasil, Silgard, Cervarix) czyli wirusowi odpowiedzialnemu za powstanie nowotworu. Wprowadzono cytologię LBC czyli cienkowarstwową cytologię na podłożu płynnym, która skutecznie zastępuje mniej dokładną cytologie tradycyjną tzw. „szkiełkową”. Wynik badania cytologicznego ukierunkowuje dalsza diagnostykę, co odzwierciedla poniższa tabela.
Pojawiły się również testy genetyczne umożliwiające wykrycie obecności wirusa HPV i jego identyfikację ( badania HPV HR, CINtec PLUS) oraz określenie zmian wewnątrzkomórkowych wskazujących na tzw. transformacje nowotworową. W dalszej kolejności dysponujemy metodami diagnostycznymi jak kolposkopia, czy tzw. płytka konizacja, które umożliwiają diagnostykę schorzeń szyjki macicy bez konieczności pobytu w szpitalu.
Kolposkopia jest uznaną metoda diagnostyczną stosowaną w ocenie schorzeń szyjki macicy i sromu. Dzięki precyzyjnemu układowi optycznemu kolposkop pozwala w kolejnych powiększeniach ocenić powierzchnię szyjki macicy, ścianę pochwy lub srom. Kolejnym krokiem w badaniu jest miejscowe zastosowanie substancji chemicznych (płyn Lugola, kwas octowy), które umożliwiają znalezienie podejrzanych o chorobę tkanek i ich pobranie podczas trwania zabiegu. Często dodatkowo wykonujemy biopsję nabłonka kanału szyjki macicy, czyli obszaru niewidocznego podczas kolposkopii. Wyniki uzyskane z oceny pobranego materiału pozwalają na ustalenie indywidualnego postępowania.
Niektóre wyniki badań cytologicznych (HSIL, ASC-H) wymagają dokładnej diagnostyki bez żadnych kompromisów. Wykonywanie badań na obecność wirusa HPV nie ma już sensu, a nasze zadanie polega na szybkim wykluczeniu nowotworu szyjki macicy. W tym celu należy wykonać tzw. płytką konizację szyjki macicy. Stosowane leczenie polega na pobraniu cienkiej warstwy tkanek z wystającego do pochwy fragmentu szyjki macicy. Pobrany fragment szyjki jest badany mikroskopowo, dzięki czemu można postawić ostateczną diagnozę i często uzyskać pełne wyleczenie.
Zabieg konizacji/elektrokonizacji szyjki macicy trwa około 30–40 minut i jest wykonywany techniką LEEP (loop electrosurgical excision procedure) z zastosowaniem dedykowanej do zabiegu elektrody w kształcie pętli, wykorzystującej prąd o niskim napięciu.
Wskazania do zabiegu konizacji szyjki macicy
dysplazja szyjki macicy średniego i dużego stopnia
nieprawidłowe wyniki badania cytologicznego (HSIL, ASC-H)
podejrzenie raka szyjki macicy
Przygotowanie / wymogi do zabiegu
2 tyg przed zabiegiem odstawić kwas acetylosalicylowy (aspiryn, polopiryna) oraz poinformować lekarza o stosowaniu leków zmniejszających krzepliwość krwi
biocenoza pochwy
podstawowe badania laboratoryjne tj. morfologia, INR, APTT
30-40 min przed zabiegiem zażyć lek przeciwbólowy zalecony przez lekarza
Ważne Informacje dotyczące zabiegu
Zabieg wykonujemy w znieczuleniu miejscowym polegającym na ostrzyknięciu szyjki macicy środkiem znieczulającym (lignocaina z noradrenaliną). Pomimo znieczulenia może pojawić się dyskomfort lub pobolewanie podbrzusza, które należy uznać za normalne.
Podczas zabiegu może wystąpić krwawienie, które może wymagać założenia szwów.
Po 3 – 4 tygodniach od zabiegu może wystąpić krwawienie z szyjki macicy związane z oddzielaniem się powstającego podczas gojenia strupa.
Współżycie możliwe jest po ok 4 tygodniach.
czyli „Office hysteroscopy”-co to jest i dla kogo?
Dokładna ocena jamy macicy z zastosowaniem histeroskopu jest wymagana w diagnostyce wielu chorób. Wskazaniem do wykonania badania są m.in.:
- niepłodność kobieca,
- podejrzenie polipów jamy macicy,
- widoczne w USG mięśniaki macicy,
- podejrzenie nowotworu macicy,
- nieprawidłowe krwawienia z macicy .
Zastosowanie nowoczesnego systemu Endosee nie wymaga stosowania znieczulenia ogólnego pacjentki i umożliwia przeprowadzenie procedury diagnostycznej w gabinecie (office hysteroscopy). Do zabiegu stosowane jest znieczulenie miejscowe.
Przygotowanie /wymogi do zabiegu
biocenoza pochwy
aktualny wynik badania cytologicznego,
badanie z krwi : ATPP, INR
30 minut przed zabiegiem należy zażyć Ibum sprint 0,2 lub inny lek przeciwbólowy po uzgodnieniu z lekarzem na wizycie kwalifikacyjnej
Zapraszamy do naszego Centrum Zdrowia Kobiety
Nasze wieloletnie doświadczenie oraz zespół wykwalifikowanych specjalistów pomogło już wielu naszym klientkom.